A babamasszázs története

 

    A babamasszázs egy több évezredes múltra visszatekintő, a világ számos országában meglévő hagyományokra épülő, szeretetteljes érintés. Bölcsője Indiában van, ahol a családokban anyáról lányára száll, és a gyermeknevelés fontos része  A nyugati társadalom azonban a 20. század elején a "fejlődés" érdekében sok hasonló ősi hagyománytól elfordult. Vimala McClure volt /1976-ban/ az első, aki tapasztalatai alapján visszanyúlt a hagyományokhoz és ebben a témában egy új szakmai programot állított össze, ezáltal megmutatva a babagondozás ezen formáját, mely alkalmazza az indiai fogásokat, svédmasszázs fogásokat, jóga elemeket, reflexológia elemeket (melyek segítik a mozgásfejlődést, koordinációt).

    Vimala McClure tapasztalatait egy kis indiai árvaházban szerezte, ahol 21 évesen dolgozott. Itt tapasztalta, hogy az árvaházban a legidősebb lány majdnem minden nap megmasszírozta a kisebbeket. Az árvaházi gyermekek, hátrányos helyzetük ellenére kedvesek, vidámak voltak. Vigyáztak egymásra és vállalták a felelősséget tetteikért és társaikért. Úgy ítélte meg, talán azért képesek ennyi szeretetre és a természetes viselkedésre, mert csecsemőkorban ilyen gyöngédséget tapasztaltak. Vimala McClure írja könyvében: "Útban a vasútállomásra - miután könnyes szemmel búcsút vettem az árvaháztól- a riksa megállt, hogy elengedjen egy bivalyszekeret. Jobbra, az út mentén egy kis kunyhót láttam, amelyben egy család lakott. Mindössze néhány deszkából és vászonból állt az egész. Egy fiatal anya ült az út menti porban, szeretetteljesen masszírozta ölében fekvő csecsemőjét, és énekelt neki. Miközben őt néztem, arra gondoltam: az élet sokkal többről szól, mint puszta anyagi jólét. Alig volt valamije, mégis csodálatos ajándékot tudott adni a babájának: szeretetet és biztonságot, amely segít a csöppségből együtt érző emberi lényt faragni                       

    A babamasszázs módszere nagyon gyorsan meghódította a világot, mind a szakemberek, mind a szülők körében nagy népszerűségre tett szert, hiszen a masszázs szorosabbra fűzi a baba és a szülők közötti kötődést, elősegíti a baba fejlődését, és jó hatással van számos életfunkciójára is.

Vimala McClure